Czy psy mają osobowość?

Osobowość to zespół cech i właściwości, które określają sposób bycia danej osoby i odróżniają ją od innych. Tak więc, kiedy mówimy o psach, nie możemy użyć osobowości, ponieważ jest ona skoncentrowana na ludziach, ale możemy użyć peronalności.

Peronalność to zespół cech, właściwości i sposobu bycia, które każdy pies posiada w sposób niepowtarzalny i które odróżniają go od pozostałych psów. Istnieje wiele różnych peronalności i mogą one być kształtowane w trakcie rozwoju i edukacji każdego psa. Chcesz dowiedzieć się więcej o peronalności swojego psa?

Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że pies będzie bardziej spokojny i czuły lub bardziej aktywny i czujny. Choć prawdą jest, że wszystkie psy rodzą się z bardzo podobnymi instynktami, ale są takie, które mają je znacznie silniej zaznaczone, dzięki czemu mają znacznie bardziej intensywny charakter.

Dlaczego szczeniaki gryzą nasze stopy?

Są to niektóre z czynników, które mają bezpośredni wpływ na peronalność psa:

Rasa / Genetyka / Instynkty
Środowisko
Wychowanie
Etap życia

Personalność psa w zależności od rasy

Każda rasa psów niesie ze sobą genetykę, która była selekcjonowana przez wiele pokoleń, tak że w dużym stopniu charakter jest związana z samą rasą.

Psy rasy bokser mają bardzo zabawną i aktywną osobowość, podczas gdy owczarki niemieckie mają pracowitą, aktywną i opiekuńczą osobowość. Inne rasy, takie jak andaluzyjski Bodeguero, mają aktywny, ciekawski i myśliwski charakter, podczas gdy rottweiler ma spokojny, ale bardzo ochronny i stróżujący charakter.

Psy nierasowe, będące mieszanką dwóch lub więcej ras, mają zupełnie wyjątkową specyfikę, którą będziemy mogli odkryć dopiero wtedy, gdy je adoptujemy i zamieszkamy z nimi.

Jest to również rasa psa, który sprawi, że będzie miał mniej lub bardziej rozwinięte instynkty, wszystkie psy mają te same instynkty, ale niektóre są znacznie bardziej myśliwskie niż inne. Wynika to z wieloletniej selekcji genetycznej.

Środowisko ma również wpływ na charakter psa

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na charakterpsa jest środowisko, w którym żyje. To nie to samo żyć na wolności na wsi w otoczeniu przyrody, innych zwierząt i ludzi, z którymi można się bawić każdego dnia, niż żyć przywiązany do budy (znęcanie się nad zwierzętami) przez całe życie.

Nie jest też tak samo być w dużym ogrodzie z rodziną, niż zostawiać psa samego na wiele godzin każdego dnia w małym mieszkaniu. Środowisko, w którym żyje pies, ma ogromny wpływ na jego socjalizację, a tym samym na jego psie wychowanie.