Ciekawe informacje o kozicach górskich

Kozica to zwierzę, które odzwierciedla ogromną siłę natury. Wyzwanie dla praw równowagi i sprawdzian, jak daleko może sięgnąć odporność i adaptacja istot żywych.

Cechy charakterystyczne kozicy

Wysokie szczyty, gdzie las ustępuje miejsca łąkom i skałom, to naturalne środowisko kozic. Kozica jest w stanie pędzić z ogromną prędkością w dół stromego zbocza z ostrymi kamieniami, nie robiąc ani jednego fałszywego kroku i nie pozwalając, aby kamienie przetoczyły się między jej nogami i spowodowały upadek, dzięki szybkości biegu.

Może również przeskoczyć nad klifami o szerokości ponad dziesięciu metrów w jednym ruchu. Skacze w górę, bez rozpędu, na wysokość czterech metrów. W razie potrzeby skacze w dół z wysokości ośmiu metrów, być może lądując na ostrej skale, gdzie człowiekowi trudno byłoby utrzymać równowagę.

Kozice, o masywnej budowie ciała, krótkim ogonie i szorstkiej sierści, przypominające kozy, mają latem rudawe umaszczenie. Latem ich sierść jest czerwonawa na grzbiecie, biała na brzuchu i ciemnobrązowa na nogach.  W zimie sierść jest ciemnobrązowa, z wierzchu prawie czarna, a pod spodem biała. Samiec na grzbiecie ma grzywę czarnych włosów zwaną „brodą”.

Kozica ma bardzo doskonały zmysł węchu i słuchu, ale jej wzrok jest przeciętny: z trudem odróżnia sylwetkę nieruchomego samca. Samice i młode żyją w stadach liczących około trzydziestu osobników, natomiast stare samce prowadzą samotną egzystencję.

Kozice pasą się w ciągu dnia i cały czas wypatrują niebezpieczeństwa. Przy najmniejszym podejrzeniu, zwierzę staje się czujne z uszami uniesionymi do góry, oczami nieruchomymi i nozdrzami szeroko otwartymi, aby wywęszyć potencjalnego wroga.

Jeśli zagrożenie jest realne, emituje nosem wysoki, przeciągły gwizd. Zwierzę prowadzące stado, którym zawsze jest doświadczona samica, bije kopytami w ziemię: to sygnał do ucieczki. Samica przewodnia obejmuje prowadzenie, za nią podążają pozostałe samice, młode i na końcu młode samce.

Skóra kozicy jest bardzo ceniona, gdyż wyrabia się z niej bardzo mocne, wysokiej jakości skóry. Kozica występuje w Alpach, Apeninach, Pirenejach i Górach Kantabryjskich, czy na Podhalu w Polsce – więcej o tym regionie dowiesz się w www.bukowina24.pl. W Azji występuje inna forma kozicy, achi, która żyje i rozprzestrzenia się na całym Kaukazie i w Azji Mniejszej.