Czy wilki zwykle atakują ludzi?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Wilk jest silny i ma ostre zęby, i jest w stanie zranić człowieka. Jednocześnie wiemy, że wilki wolą nas unikać. Nie możemy więc nazwać wilka niebezpiecznym.

Wielu ludzi uważa, że obecność wilków w pobliżu ich miejsca zamieszkania jest przerażająca. Mogą bać się wyjść na spacer, cieszyć się przyrodą, polować. Nikt nie chce żyć w takim strachu.

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie boją się, gdy drapieżniki, do których nie są przyzwyczajeni, osiedlają się w pobliżu. Ma to wiele wspólnego z tym, że nie wiedzą wystarczająco dużo o zwierzęciu i nie są pewni, jak się ono zachowuje. Lęk przed nieznanym jest całkiem normalny.

Ale czy jest jakiś powód, aby się bać?

Wilk jest ostrożny w stosunku do ludzi i woli nas unikać. Co może wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że wilki są wielokrotnie widywane w pobliżu domów i dróg. Musimy pamiętać, że wilk nie rozumie czym są domy i drogi – a szczególnie młode zwierzęta nie mają powodu by kojarzyć tych obiektów z człowiekiem. Na szczęście wilki niezwykle rzadko atakują ludzi, a dzieje się to zazwyczaj w bardzo szczególnych okolicznościach.

Wilki chore na wściekliznę

Wścieklizna jest chorobą wirusową, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy w mózgu. Zakażone zwierzęta zachowują się nienormalnie i mogą stać się agresywne. To nienormalne zachowanie spowodowało, że wścieklizna zyskała przydomek „choroby szalonych psów”. Choroba ta może być przenoszona na wszystkie ssaki. Większość ataków wilków na ludzi w innych jest dokonywana przez zwierzęta zarażone wścieklizną.

Oswojone wilki

Zdarzały się przypadki, że oswojone wilki raniły i zabijały ludzi. Wilki te żyły w niewoli i były przyzwyczajone do kojarzenia ludzi z jedzeniem. W miejscach, gdzie jest dużo turystów, takich jak Yellowstone w USA czy Banff w Kanadzie, pojedyncze osobniki mogą nauczyć się podchodzić do ludzi w poszukiwaniu pożywienia. Takie oswojone wilki są uważane za niebezpieczne, dlatego hodowla mieszańców wilka z psem jest również zabroniona.

Dowiedz się więcej o problemach związanych z wilkami, między innymi, jak chronić zwierzęta domowe przed tymi drapieżnikami: https://bieszczadzkakartaturysty.pl/w-bieszczadach-odbyla-sie-konferencja-na-temat-problemow-zwiazanych-z-wilkami/