Jak wychować szczeniaka na szczęśliwego psa?

Wychowanie szczeniaka wcale nie jest łatwe jeżeli zależy nam, by stał się szczęśliwym i zrównoważonym psem. To, że zwierząt nie należy bić jest faktem oczywistym. Jednocześnie także stosowanie klatki kenelowej naszym zdaniem nie jest najlepszym wyborem, no chyba, że zwierzęciu groziłaby krzywda. Trzeba też pamiętać, że wychowanie psiego dziecka wymaga dużej cierpliwości, ale przecież każdemu opiekunowi zależy, by ten mały członek rodziny wyrósł na psiaka radosnego. Zatem jak wychować psiego dzieciaka?

Na początek – dużo cierpliwości

Są szczenięta stosunkowo grzeczne, ale są też takie, które cóż, wymagają dużej dawki cierpliwości, bo próbują jeść kamienie na spacerze czy też jedzą kostki do toalety. Ale już teraz uspokajamy w jednym i drugim przypadku szczeniętom nic się nie stało. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdrowy szczeniak jest bardzo aktywny, a to oznacza, że nie spędza dnia na spaniu, lecz zabawie. Warto więc, by miał sporo zabawek, bo z małymi psiakami jest jak z małymi dziećmi, szybko się nudzą. Do tego nie wystarczy tylko dać zwierzęciu zabawki, lecz trzeba nadzorować, by pies nic nie zjadł. Do tego zabawa z opiekunem ma nadrzędne znaczenie. W końcu dzięki niej łączy Was jeszcze większa więź i miłość, a przy tym zwierzę się uczy i rośnie też jego zaufanie do Was. Niemniej musicie liczyć się z tym, że podczas zabawy zacznie się też podgryzanie, ale nie ma ono nic wspólnego z agresją. Ogólnie szczeniaki podgryzają, bo swędzą ich dziąsła, gdy wyrastają im zęby stałe. W takiej sytuacji należy odwrócić uwagę zwierzęcia np. od swoich rąk i dać mu gryzak bądź też inną zabawkę. Dobrze sprawdzają się patyki z drzewa kauczukowego, ale można też wybrać poroże. Swoją drogą takie gryzaki spodobają się też dorosłym osobnikom. Także na spacerze warto bawić się z psiakiem. Można udać się na wybieg dla psów i tam malucha odpiąć ze smyczy. Zabawa w rzucanie piłeczki czy friesbie na pewno mu się spodoba. Tutaj apelujemy do Was, aby nie spuszczać psa ze smyczy nawet w parku, gdyż niestety maluszki mają tendencję do ucieczek.

Żywienie ma kolosalne znaczenie

Oczywiście zdrowa dieta to podstawa. Jednak pamiętajcie, że szczeniaki dużo się bawią i przez to też potrzebują całkiem sporej ilości jedzenia. Do tego rosną, a to wiąże się z tym, że należy im zapewnić większą podaż energetyczną. Na pewno przyda się dobra karma. Tutaj dobrym wyborem jest ta bez zbóż, wysokobiałowa. Można karmić szczenię nawet 4 czy 5 razy dziennie. Ale można też rano i wieczorem karmić je mokrą karmą, natomiast w ciągu dnia powinno mieć dostęp do świeżej wody oraz suchego pokarmu. Warto więc znaleźć dobry sklep zoologiczny, w którym zaopatrzycie się w jedzenie dla psiaka, ale też zabawki. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie kupujcie tylko dobrej jakości zabawki, choćby z lateksu, który nie jest toksyczny.

Budowanie więzi z opiekunem

Szczeniak jak i dorosły pies potrzebują kontaktu z opiekunem. Dlatego nawet będąc zmęczonym po pracy, trzeba poświęcić maluszkowi czas, a potem i dorosłemu psiakowi. Zabawa, głaskanie czy też wspólne spanie cementują relacje i sprawiają, że Wasze więzi są jeszcze silniejsze. Jednocześnie nie należy gniewać się na psa, gdy pod Waszą nieobecność coś zniszczy, bo nie wynika to z tego, że chce Wam zrobić na złość, lecz zwyczajnie może cierpieć na lęk separacyjny. Musimy też wspomnieć o nauce czystości. Jeżeli psiakowi zdarzy się załatwić w nieodpowiednim miejscu nie można go karać, bo to przecież dziecko, tyle, że psie. I tutaj trzeba być maksymalnie cierpliwym, bo są szczenięta, które już w wieku 4 miesięcy załatwiają się poza domem, ale są też takie, które mają rok i nadal im się zdarza w domu. Skoro o więzi z opiekunem już było, to warto także zadbać, by szczeniak miał kontakt z przedstawicielami swojego gatunku. Oczywiście muszą być to zrównoważone psy.

TwojPieszczoch.pl – sklep zoologiczny idealny do zakupu wyprawki

Warto przygotować wyprawkę dla psiaka. Poza jedzeniem w TwojPieszczoch.pl trzeba kupić też zabawki, ale i dobre kosmetyki. Punktem minimum z kosmetyków jest szampon dla szczeniąt. Do nauki czystości warto wykorzystać podkłady. Do tego miski – rzecz jasna tylko i wyłącznie porcelanowe bądź szklane. Absolutnie nie należy kupować plastikowych czy metalowych, bo są niezdrowe. Trymer bądź szczotka także się przydadzą. A do tego trzeba jeszcze przygotować miłość, a w zamian otrzyma się jej jeszcze więcej.