Dlaczego szczeniaki gryzą nasze stopy?

Wydaje się, że jest to powszechna „mania” wśród szczeniąt: gonienie i gryzienie nóg i stóp, kiedy się poruszają. Dlaczego psy to robią i jak powstrzymać ten zły nawyk?

Dlaczego szczeniaki gryzą stopy?

Dla Ciebie wydaje się to bardzo irytujące zachowanie, ale w rzeczywistości fakt gryzienia stóp osób spacerujących jest czymś naturalnym i instynktownym u młodych psów. Dlatego wszystkie szczeniaki robią to od czasu do czasu.

Sedno sprawy: szczeniaki to drapieżniki.

Psy wywodzą się od dzikiego wilka, z natury drapieżnika. Mimo, że udomowienie przyniosło zmiany w instynkcie drapieżnym psów, niektóre elementy sekwencji polowania pozostają uśpione u psa domowego.
Podczas zabawy, szczenięta często wykazują zachowania, które w rzeczywistości są symulacją niektórych części sekwencji drapieżnych (prześladowanie, pogoń, gryzienie, zabijanie, potrząsanie ofiarą itp.)
Dlatego potrafią prześladować nasze stopy, gonić, gryźć i potrząsać nimi. Kiedy widzą ich ruch, włącza się ich instynkt łowiecki. Jest to zachowanie instynktowne i naturalne.

Psy bawią się i w ten sposób „trenują”. Poprzez zabawę uczą się radzić sobie w realnych sytuacjach, na które będą musieli być przygotowani. Szczenięta muszą „testować” siebie w fikcyjnych sytuacjach (np. podczas zabawy), aby dostosować swoje reakcje i ruchy, aby odnieść sukces w prawdziwych sytuacjach jako dorosłe. Będą musiały mieć wystarczająco dużo praktyki, aby nie polec, gdy będą musiały polować na zdobycz lub walczyć z innym psem.
Dlatego pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jeśli chodzi o uczenie szczeniaka, aby nie gryzł stóp jest to, że jest to naturalne zachowanie.

Co zrobić, aby nauczyć szczeniaka, aby nie gryzł stóp, które się poruszają?

Istotne jest, aby mieć jasność, że to, co aktywizuje szczeniaka i prowadzi go do gryzienia naszych stóp i nóg, to ruch.
Wystarczy przykucnąć i ustawić się na jego wysokości. Obserwuj teraz parę nóg przechodzących obok Ciebie, a zobaczysz, że jest to kusząca zabawa dla Twojego szczeniaka: ruch aktywuje jego instynkt łowiecki. Tak więc, jeśli pamiętamy, że ruch jest tym, co aktywuje zabawę szczeniaka, to odpowiedź na pytanie jak nauczyć szczeniaka, aby nie gryzł stóp, przechodzi przez następujące punkty:

Stój spokojnie: jeśli szczeniak gryzie Cię w stopy, nogi, zatrzymaj się w miejscu i trzymaj nogi nieruchomo. Chociaż na początku może się to wydawać trudne, jest to jedyny sposób, aby pies zrozumiał, że zabawa się skończyła. Szybko znudzi mu się atakowanie „zdobyczy”, która nie stawia oporu.

Nie mów nic do swojego szczeniaka, nie patrz na niego, nie besztaj go: niektóre szczeniaki gryzą swoje stopy, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ignorowanie psa, aby nie skojarzył, że gryząc nasze spodnie, zwraca na siebie naszą uwagę.

Przy okazji, ignorowanie oznacza nie zwracanie uwagi na psa, nawet po to, by go skarcić. Podobnie jak w przypadku dzieci, niektóre psy wolą zwrócić na siebie uwagę właściciela, nawet jeśli oznacza to skarcenie, niż być ignorowane.

Zaproponuj alternatywną zabawę: Jeśli Twój szczeniak chce bawić się Twoimi stopami, to prawdopodobnie dlatego, że potrzebuje ujścia dla swojej szczenięcej energii. Postaraj się więc ukierunkować go, proponując zabawę z tobą i gryzakiem (np. sznurkiem z węzełkami). W ten sposób zostawi twoje spodnie w spokoju i będzie się dobrze bawił, nie przeszkadzając ci.