Czy dobrze jest golić sierść psa latem?

Tak, wiemy, że w lecie jest duszno gorąco i przy wszystkich dobrych intencjach na świecie, możemy ulec pokusie, aby ogolić naszego psa pod tym pretekstem. Ale uwaga, bo to wizja, którą mamy z naszej ludzkiej perspektywy, która w tym przypadku nie pokrywa się z tą psią.

Golenie sierści psa to błąd

Nie musisz strzyc psa, ani tym bardziej go golić. Dlaczego? Oto kilka powodów:

1. Reguluje temperaturę:

Dzięki futru pies będzie się mniej nagrzewał, ponieważ futro pomaga regulować temperaturę ciała. Dzięki temu będzie lepiej chroniony przed ewentualnym udarem cieplnym.

2. Chroni przed ukąszeniami owadów:

Rzeczywiście, futro jest potężnym izolatorem przed ukąszeniami owadów, które czasami mogą powodować poważne choroby psa, takie jak leiszmanioza. Pamiętajmy, że okres największego ukąszenia przez meszki przypada na wiosnę i lato.

Wilczarz irlandzki – rasa psa zaliczana do chartów

3. Chroni przed infekcjami skóry:

Futro stanowi doskonałą barierę powstrzymującą inwazję bakterii i wirusów, które często zostają uwięzione w ochronnej sierści zwierzęcia.

4. Chroni przed zarysowaniami:

Jeśli Twój pies ma dobrą sierść, z pewnością będzie mniej narażony na zadrapania lub rozdarcia skóry; jego sierść zamortyzuje wszelkie tarcie.

5. Chroni skórę przed kontaktem z toksynami:

Sierść psa jest niewątpliwie dobrym zabezpieczeniem przed przypadkowym kontaktem z toksycznymi produktami. Goła skóra zawsze będzie bardziej narażona na ewentualne działanie czynników chemicznych i środowiskowych niż skóra pokryta grubą warstwą izolacyjną.

Kiedy już zrozumieliśmy, dlaczego powinniśmy powiedzieć „nie” goleniu naszych psów, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby w miarę możliwości uwolnić je od skutków fali upałów. Proszę zwrócić uwagę:

Rozczesywanie

Rozczesywanie polega na usuwaniu warstwy podszerstka, czyli nadmiaru sierści z psa. Pomoże to usunąć martwą sierść, więc jego skóra i sierść będą zdrowsze. Inną dodatkową korzyścią – tą dla Ciebie – jest to, że zobaczysz mniej włosów w całym domu. Dobre rozczesywanie ma swoją technikę i narzędzia – grzebienie, zgrzebła, szczotki, itp. – które nie są takie same dla wszystkich psów. Pielęgnacja jest zalecana zarówno dla psów z dużą okrywą włosową, jak i dla ras o krótkiej lub średniej okrywie włosowej. Ponieważ każde zwierzę jest inne, najlepiej zabrać psa do salonu fryzjerskiego, gdzie na wstępie zostanie Ci zademonstrowane, jak i jak często należy go czesać oraz jakich grzebieni, szczotek używać.